LT EN
Dalintis Facebook'e

Apie paiešką

Naujųjų skolinių duomenų bazė (toliau – NSDB) turi tris paieškos formas.
 
1) Visą abėcėlinį NSDB žodžių sąrašą galite matyti titulinio puslapio dešinėje. Spustelėjus per bet kurį pasirinktą žodį, atsivers jo aprašas. Abėcėlinis sąrašas dabar rodys visus po pasirinktojo skolinio toliau pagal abėcėlę einančius žodžius.



2) Centriniame paieškos laukelyje galima ieškoti konkretaus žodžio – pagal žodžio pradžią ar bet kurią jo dalį; galima naudoti žvaigždutes, jei ieškoma konkrečios žodžio vietos, pvz., *is leis jums rasti visus skolinius su galūne -is.
 
       
 

Atkreipkite dėmesį, kad naujieji skoliniai turi įvairių rašybos variantų, pvz., kreizi ir crazykūl ir cool, njueidžas, niueidžas ir new age, onlainas ir online. NSDB antraštiniu žodžiu paprastai iškeliamas labiausiai sulietuvintas variantas, išskyrus tuos atvejus, kai sulietuvinta skolinio rašyba itin reta. Paieška veikia ir pagal antraštinio žodžio originalo formą, pvz., įvedę crazy, gausite su šia forma susijusius antraštinius žodžius kreizas, kreizi, kreizinis, tačiau nepavykus pamėginkite įvairius galimus rašybos variantus.
 
Prie kiekvieno skolinio, kiek įmanoma, bus nurodyta skolinio reikšmė, originalo forma, atitikmenys, rašybos variantai, susiję (tą patį kamieną turintys) skoliniai ir pateikiama vartosenos iliustracijų su nurodytais šaltiniais ar jų santrumpomis (apie šaltinius žr. sk. „Šaltiniai“).
 
3) Papildomos paieškos laukas skirtas skolinių grupių paieškai pagal pasirinktą metainformaciją: skolinto žodžio klasę, kilmės kalbą, teminę grupę ir vartosenos sritis, morfologijos ir rašybos adaptavimą, grafinį išskyrimą tekste.

Pažymėkite varnele norimą informaciją ir spustelkite „Ieškoti“. Paieškos rezultatus – ieškomą požymį turinčių žodžių skaičių ir sąrašą – matysite puslapio dešinėje (jei rezultatų tėra vienas žodis, iš karto matysite to žodžio aprašą). Jei norite žodžių sąrašą išsisaugoti, spustelkite „Eksportuoti“, pažymėkite varnelėmis, kurią informaciją apie skolinį norite gauti, ir dar kartą spustelkite „Eksportuoti“. Išvalyti paieškos varneles prieš naują paiešką galima spustelėjus „Išvalyti“.

       

Langelis „Kita“ kalbos dalių sąraše nurodo į nekategorizuojamus pagal žodžių klases skolinius – įvairias citatas, žodžių junginius ar atskirus neadaptuotus žodžius. Langelis „Kita“ prie rašybos variantų nurodo į žodžius, kurių rašybos lietuvinti iš esmės neprireikia, nes ji artima skolinio originalui.
 
Pasirinkimas „Įvairuoja“ leis ieškoti rašybos, morfologijos ir grafikos atžvilgiu nenusistovėjusios vartosenos skolinių, tokių, kurie pastebėti vartojami įvairiomis formomis.
 
Pagal visus papildomos paieškos kriterijus bazėje surandami sutampantys atvejai. Pvz., paieškos lauke pažymėjus Kalbos dalis: Daiktavardis, Kaitymas: Nekaitoma, Kilmė: Anglų, į paieškos rezultatų sąrašą bus įtraukti tik nekaitomi anglų kalbos kilmės daiktavardžiai. Taip pat veikia ir paieška pagal Vartosenos sričių kriterijų. Pvz., jei pažymėjote varneles ties Kultūrinė spauda ir Jaunimo spauda, paieškos rezultatų sąraše gausite tuos skolinius, kurie buvo pavartoti kultūrinėje IR jaunimo spaudoje. Jei skolinys buvo pavartotas jaunimo spaudoje, bet nebuvo pavartotas kultūrinėje spaudoje, jis į paieškos rezultatus nebus įtraukiamas. Jei norite ieškoti skolinių, kurie naudojami keliose srityse, bet jums neaktualu rasti sutampančius atvejus, turėtumėte paiešką atlikti kelis kartus, kiekvieną kartą pažymėję tik vieną jus dominantį kriterijų.

Jei Vartosenos srityse pažymite pirmojo lygmens vartosenos sritį (Periodinė spauda, Internetas, Reklama), bazėje ieškoma visų po ta kategorija esančių sričių. Pvz., pažymėjus laukelį Internetas, bazė laikys, kad pažymėtos abi žemesnės kategorijos: Informacinė dalis ir Komunikacinė dalis.

Jei ieškote žodžių, turinčių tą pačią skolintą šaknį, priesagą, pradmenį ar baigmenį, įveskite ieškomą žodžio dalį į paieškos laukelį ir spustelkite „Enter“ klavišą. Rezultatų sąrašą matysite puslapio dešinėje ir galėsite eksportuoti.
 
Nepykite radę klaidų, bet brūkštelkite mums komentarą. Ačiū. Sėkmės!